pałac barona empain heliopolis kair

Pałac Barona Empain. Największa atrakcja kairskiej dzielnicy Heliopolis

Pałac Barona Empain to z pewnością jeden z budynków, jakiego nikt nie spodziewa się zobaczyć w Kairze. Jednak Kair kryje przecież dziesiątki niespodzianek i to właśnie jedna z nich. Niewielkich rozmiarów, aczkolwiek bardzo imponująca. Pałac, niegdyś stojący pośrodku pustyni, teraz otoczony jest szaroburymi egipskimi blokami. Od ponad stu lat owiany jest legendami i tajemnicami, które niejednego przyprawić mogą o gęsią skórkę. W lipcu 2020 roku, po raz pierwszy w historii, Pałac Barona Empain został otwarty dla odwiedzających i szybko stał się największą atrakcją kairskiej dzielnicy Heliopolis. Nic w tym dziwnego, bo pałac jest unikatowym budynkiem, którego detale aż proszą się o zachwyt i fotografowanie.



BARON EMPAIN

Generał Baron Edouard-Louis-Joseph Empain (1852-1929) był człowiekiem o wielu zainteresowaniach. Wizjoner, biznesmen, inżynier, amator egiptologii, założyciel pierwszej kairskiej linii tramwajowej (1894) oraz twórca dzielnicy Heliopolis, a do tego niezwykły pasjonat koczowniczego stylu życia, który odwiedzał różne miejsca, w tym Meksyk, Brazylię oraz Kongo. Do Egiptu przybył z Indii pod koniec XIX wieku, kilka miesięcy po otwarciu Kanału Sueskiego.

W tamtym czasie dzielnica Heliopolis była jedynie jałową pustynią. Empain poza planem wybudowania pałacu jako miejsca swojego zamieszkania, miał również wizję budowy miasta na wschód od Kairu. Pomysł ten przedstawił ówczesnemu rządowi egipskiemu, opatrzył go krypotimem “Heliopolis” i stało się! Dostał zgodę na budowę Miasta Słońca.

Baron pragnął, aby jego nowa dzielnica przyciągała rzesze Egipcjan. Mieli nie tylko odwiedzać fantastyczne dzieło Empaina, ale również mieszkać tam i pracować. Żeby to się stało, musiał jednak zadbać o połączenie położenej na uboczu dzielnicy z samym Kairem. Jako obeznany w temacie inżynier postanowił, że w Heliopolis powstanie metro. Był już wtedy bogaty w doświadczenie budowy metra w Paryżu, więc od razu skontaktował się z André Barcelona, który miał zająć się projektem.

Heliopolis zostało zbudowane z szerokimi alejami, niezbędnymi sklepami spożywczymi, kanalizacją wodną, ​​elektrycznością i hotelami. Empain dodatkowo zaplanował obiekty rekreacyjne, takie jak pola golfowe, tory wyścigowe i parki. W Mieście Słońca do wynajęcia były domy, apartamenty, wille w zabudowie szeregowej oraz inne innowacyjne projekty, które miały być atrakcyjne dla różnych klas społecznych.

Pałac Empaina zainspirowany został wyraźnie świątynią Angkor Wat w Kambodży i hinduskimi świątyniami w Odisha. Na życzenie barona zaprojektowano go tak, aby wszystkie pokoje i sale były wystawione na słońce ze wszystkich stron. Legenda głosi, że pałac znajduje się na obrotowej podstawie, która obraca budynek i wieżę tak, aby uzyskać dostęp do promieni słonecznych we wszystkich kierunkach. Dzieło sztuki!

Baron był zakochany w Egipcie do tego stopnia, że postanowił w nim zostać nawet po śmierci. Już w swoim testamencie wyraźnie zaznaczył, że nawet jeżeli umrze poza granicami kraju, to jego ciało musi zostać sprowadzone i pochowane w Egipcie. Stało się zgodnie z jego życzeniem.

pałac barona empain heliopolis kair

HISTORIA PAŁACU BARONA EMPAIN

Gdy Empain w 1907 roku zarządził budowę Heliopolis, zlecił francuskiemu architektowi Aleksandrowi Marcelowi, członkowi prestiżowego Instytutu Francuskiego, zbudowanie mu hinduskiego pałacu pośrodku dzielnicy. Marzeniem barona było, aby ze swojego tarasu mógł obserwować powstawanie Miasta Słońca.

Heliopolis zostało zbudowane z szerokimi alejami, niezbędnymi sklepami ogólnospożywczymi, kanalizacją wodną, ​​elektrycznością i hotelami. Empain dodatkowo zbudowano obiekty rekreacyjne, takie jak pola golfowe, tory wyścigowe i parki. W tym pięknym mieście do wynajęcia były domy, apartamenty, wille w zabudowie szeregowej i inne, oferowane w innowacyjnych projektach, które były atrakcyjne dla różnych klas społecznych.

Za zewnętrzną stronę pałacu hinduskiego odpowiadał Marcel. Mając przed sobą projekt kambodżańskiej świątyni odtworzył zbiór popiersi, posągów, słoni, węży, Buddy i Kryszny. Wyszukanym wnętrzem zajmował się natomiast jego francuski współpracownik, Georges-Louis Claude. Stanowili zgrany i sprawdzony zespół, który wcześniej zbudował i udekorował już elementy Pałacu Królewskiego w Laeken, w Belgii.

Projekt wnętrz pałacu składa się z trzech kondygnacji zwieńczonych dachem. Pałac ze wszystkich stron otoczony jest dużym ogrodem, a w piwnicy znajdowała się rezydencja dla służby pałacowej. W budynku zbudowano fantastyczne kręcone schody i windę, która łączy wszystkie piętra pałacu z piwnicą.

Parter składa się z recepcji, jadalni i sali bilardowej. Na pierwszym piętrze znajdują się cztery pokoje, każdy z własnym balkonem i łazienką. Dach pałacu to otwarta przestrzeń po jednej ze stron wieży, która jest charakterystyczna dla Pałacu Barona Empain.

Pałac Barona był przepiękny! W Kairze ciągle mieszkają ludzie, którzy pamiętają krajobraz otaczający budynek. Miał on być krainą czarów, ozdobioną wznoszącymi się zielonymi tarasami, zestawem erotycznych marmurowych posągów i egzotycznej roślinności.

Teren zajmowały trzy pokolenia Empainów. Pierwszy baron Empain oczywiście przyjmował i zabawiał wszystkie ważne egipskie osobistości, również króla Alberta i belgijską królową Elżbietę podczas ich wizyty w Egipcie przed I Wojną Światową.

Kolejnym mieszkańcem był baron Jean Empain. Ten z kolei zabawiał swoich gości albo na wyścigach w Heliopolis, albo na swoich niezliczonych balach pałacowych.

Jako ostatni mieszkali tam Janine i Huguette Empain, którzy zdecydowanie woleli salony modnego klubu sportowego Heliopolis lub ogród na dachu starego hotelu Semiramis od- jak zwykli mawiać- sal grobowych pałacu ich dziadka.

Pałac Barona Empain został sprzedany przez właścicieli w 1957 roku. Czterdzieści lat później blask tej niepowtarzalnej budowli zniknął. Przeminęły freski i masywne złocone drzwi. Zniknęły również balustrady, pięknie zaprojektowane parkiety i pozłacane klamki. Nawet słynne belgijskie lustra zostały wyrwane z ram. Zamiast efektownych sufitów, pojawiły się odchody nietoperzy. Ciężko było uwierzyć, że było to miejsce przyjmujące międzynarodową śmietankę towarzyską.

W 2005 roku Ministerstwo Mieszkalnictwa w zamian za pałac przekazało właścicielom ziemię w Nowym Kairze, a w 2007 roku Najwyższej Radzie Zabytków. Po latach zaniedbań i wandalizmu pałac przeszedł gruntowną renowację, która rozpoczęła się w 2017 roku, aż po raz pierwszy otworzyła swoje podwoje dla zwiedzających w 2020 roku.

pałac barona empain heliopolis kair

RENOWACJA PAŁACU BARONA EMPAIN

Aby przywrócić poprzedni wizerunek pałacu i zachować jego dziedzictwo architektoniczne zbadano i przeanalizowano masę dokumentów historycznych. Prace nad renowacją Pałacu Barona Empain odbywały się zgodnie z najnowocześniejszymi metodami.

Stan, w jakim obecnie znajduje się pałac to efekt prawie trzyletniej konserwacji, która polegała na podtrzymaniu konstrukcji i renowacji sufitów pałacu, wykończeniu elewacji, czyszczeniu i przywróceniu zdobień, uzupełnieniu brakujących drzwi i okien, renowacji marmurowych kolumn oraz drewnianych drzwi, renowacji ściany nad wejściem głównym oraz pracach związanych z projektowaniem ogrodów. Ponadto odnowiono żelbetowe panele na dachach pałacu, usunięto rdzę, pęknięcia w ścianach, usunięto i odnowiono podłogi mozaikowe, uzupełniono sztukaterię oraz usunięto warstwy farby, kurzu i brudu, zamontowano nowe okablowanie elektryczne.

Największe kontrowersje wzbudził jednak nowy kolor elewacji budynku, który z szarego zmieniono na rdzaworudy. Niektórzy twierdzili, że pałac odszedł od swojego pierwotnego wyglądu. Jednak ministerstwo zapewniło, że przejrzało oryginalne dokumenty Marcela dotyczące projektu budynku, aby upewnić się, że nie ma żadnych nieprawidłowości w renowacji. Ministerstwo stwierdziło również, że szarawy kolor pałacu był wynikiem erozji i uszkodzeń atmosferycznych na przestrzeni lat.

Koszt renowacji wyniósł 175 milionów funtów egipskich, czyli 10,9 miliona dolarów.

pałac barona empain heliopolis kair

ATRAKCJE PAŁACU BARONA EMPAIN

Na terenie pałacu mieści się w tej chwili wiele wystaw, w tym zabytkowe samochody, które jeździły po ulicach Kairu na początku ubiegłego wieku. W ogrodzie jest też zaprezentowany stary tramwaj- jeden z pierwszych, jakie wyruszyły na kairskie tory. Pałac Barona Empain wraz z jego otoczeniem ma odtworzyć prawdziwy obraz Heliopolis w tamtym okresie oraz przedstawić ówczesne życie mieszkańców.

Muzeum wewnątrz pałacu wyposażone jest w tablice multimedialne, na których prezentowane są zdjęcia i filmy dokumentalne dotyczące prac budowlanych w Heliopolis i pałacu.
Filmy dają odwiedzającym wgląd w ulice, budynki, sklepy, ruch uliczny i inne aspekty życia w sąsiedztwie w początkowych latach budowy dzielnicy.

pałac barona empain heliopolis kair

LEGENDY I TAJEMNICE PAŁACU BARONA EMPAIN

Opuszczony przez lata Pałac Barona Empaina szybko stał się obiektem różnego rodzaju strasznych plotek. Z biegiem lat budynek popadał w jeszcze większą ruinę, a to namnażało tylko historii o dziwnych wydarzeniach związanych z tym miejscem. Po Heliopolis krążą historie o satanistach, samobójstwach oraz tajemniczych tunelach, Kairczycy mieszkający w pobliżu pałacu słyszeli dziwne dźwięki, krzyki i muzykę dochodzącą z wnętrza pałacu, a także jasno świecące i szybko gasnące światła. Duchy? Nie wiadomo. Nielegalne imprezy? To na pewno!

Ponoć:
– Pałac wyposażony jest w wieżę obrotową, która zapewniała 360-stopniowy widok na okolicę i pozwalała na ekspozycję pałacu na stałe światło słoneczne. Dzięki niej baron miał widok na całe Heliopolis, które oglądał bez ruszania się ze stanowiska.
– Pałac posiadał tajny tunel, który łączył się z pobliską bazyliką, gdzie pochowany został Empain. Inną częścią tej plotki jest to, że baron miał specjalnie dostosowany pojazd, który miał go zabierać z jednej części tunelu do drugiej.
– Krążą pogłoski, że Pałac Barona Empaina miał zaczarowaną komnatę, a córka i żona barona nie miały wstępu do różowej sypialni mieszczącej się w piwnicy pałacu, gdzie znajdowały się drzwi prowadzące do tunelu.
– Córka barona, Mariam, od urodzenia cierpiała na paraliż, a później pojawiły się u niej problemy psychologiczne. Były one ponoć związane ze stanowczością ojca i tym, że testował na niej nowoczesną terapię zimnem. Niektórzy mówią, że czasami ją więził. Została znaleziona martwa w windzie dla służby, która łączyła kuchnię z dachem, ale niektórzy przypuszczają, że była to próba samobójcza po romansie z jednym ze służących.
– Uważa się, że spektakularne spiralne schody spowodowały śmierć żony barona, która spadła z nich w momencie obracania się wieży.
– Mówi się, że kiedy Baron umarł, lustra pokrywające ściany różowego pokoju w piwnicy nagle stały się czerwone.
– Obecnie uważa się, że Pałac Barona jest nawiedzony. Po pałacu wędrują bezpańskie psy i duchy. Inni uważają, że córka barona została w pałacu. Było wiele historii o duchach, tajemniczej muzyce grającej tak, jakby dni imprezowania w pałacu nigdy się nie skończyły, a odgłosy mebli przenoszonych z jednego pokoju do drugiego o północy były również wyraźnie słyszalne.
– Loch pałacowy, a dawniej kwatera służby barona, był miejscem, w którym ubrana na czarno, wytatuowana młodzież z Kairu, oddawała cześć diabłu, organizowała orgie, zabijała koty i piła krew szczurów.

Zwiedzanie Pałacu Barona Empain - informacje praktyczne:

Ceny dla obcokrajowców:
– 100LE – bilet wstępu na teren pałacu (dorośli)
– 50LE – bilet wstępu na teren pałacu (studenci)
– 50LE – wstęp na dach (dzieci wpuszczane są na dach tylko pod nadzorem dorosłych)
– 50LE – profesjonalny aparat
– 20LE – statyw
– fotografowanie telefonem komórkowym jest bezpłatne

Ceny dla Egipcjan i Arabów:
– 20LE – bilet wstępu na teren pałacu (dorośli)
– 10LE – bilet wstępu na teren pałacu (studenci)
– 20LE – wstęp na dach (dzieci wpuszczane są na dach tylko pod nadzorem dorosłych)
– 50LE – profesjonalny aparat
– 20LE – statyw
– fotografowanie telefonem komórkowym jest bezpłatne

Koszt wykonania sesji zdjęciowej na terenie pałacu to 800LE.

Pałac Barona Empain jest otwarty codziennie w godzinach 9.00 – 16.00.