Yalıkavak

Yalıkavak (o wyścigach autostopem i grobowcach królewskich)

Yalıkavak wygrywa chyba w moim rankingu najfajniejszych miejsc na półwyspie Bodrum. Jest tam tak fajnie, że mogłabym się tam pojawiać codziennie, chociaż na chwilkę. Niestety Yalıkavak to też drugi koniec półwyspu (20 km dalej, ekhm), więc na zachwalaniu i planowaniu zawsze się to wszystko kończyło i moje odwiedziny w tej miejscowości można policzyć na palcach jednej dłoni. Oczywiście nie biorąc pod uwagę pracy, bo swego czasu jeździłam tam 7 razy w tygodniu. Bez zwiedzania i zdjęć, ale bywałam, przesiadywałam na tarasie hotelu Delta i piłam herbatę po turecku.

Ścigamy się do Yalıkavak?

Sezon się jeszcze nie rozpoczął, więc wolnego czasu było aż zanadto. Trzeba było kombinować, żeby się nie nudzić, a że pogoba była wspaniała, to wpadały nam do głowy różne pomysły. I tak pojechaliśmy do Yalıkavak. A właściwie to ścigaliśmy się autostopem. Cztery osoby, dwie drużyny, start przy centrum handlowym Oasis, meta w centrum Yalıkavak. Żeby było sprawiedliwie pary były mieszane, bo dziewczynom zawsze trochę łatwiej. Moja drużyna, oszukana przez rywali wystartowała z opóźnieniem. Później trzy zatrzymane samochody prowadzone przez trzech przemiłych panów i dotarliśmy jako pierwsi. Reszta trasy na piechotę – przez centrum, brzegiem morza, przez środek stoczni (BHP, hehe), między budowami aż do samych grobowców. A droga powrotna? Pierwszy autostopowy niewypał w Turcji! Zapakowaliśmy się wszyscy do miłych chłopców, którzy chcieli podrzucić nas te 20 km do samego Gümbetu. Tacy fajni i uczynni! – myśleliśmy, ciesząc się jednocześnie, że nie trzeba się znowu rozdzielać i kombinować na raty. Radość trwała do momentu wysiadki, kiedy kierowca kazał sobie zapłacić… Tak bardzo chciał coś od nas wyciągnąć, że chodził za nami po supermarkecie, żebyśmy tylko nie dali nogi. A to wszystko za 10 lir. Hehe.

A z czego słynie Yalıkavak?

Po pierwsze Palmarina, czyli nowoczesny port, w którym cumują jachty warte miliony dolarów, centrum handlowe ze sklepami najsłynniejszych projektantów, deptak wzdłuż zatoki i świetne restauracje. Nie, żeby mnie te rzeczy jakoś specjalnie interesowały, ale każda osoba zapytana przeze mnie o Yalıkavak wymieniała to miejsce jako pierwsze. Cóż… turecki sposób spędzania czasu wolnego różni się trochę od mojego :)

Po drugie wiatraki osmańskie, o których pisałam już chyba w każdym wpisie dotyczącym Bodrum, więc może nie będę się powtarzać. Chętni mogą zerknąć TUTAJ i zobaczyć je z bliska.

Po trzecie czwartkowy bazar z centrum miejscowości, który różni się od innych tym, że można na nim kupić dużo rękodzieła. Polecam bardzo! TUTAJ mapka z oznaczonym “czwartkowym rynkiem”.

A po czwarte PANORMUS (Kaya Mezarları), czyli grobowce królewskie wykute w skałach poza centrum miejscowości. Nie są duże, nikt nie wie nic na temat ich historii (niestety nie udało mi się nic znaleźć), a co najważniejsze nie są tak widowiskowe jak te w Fethiye czy te górujące nad rzeką Dalyan, ale mają coś, czego nie mają inne grobowce – położene są na uboczu, rozpościera się z nich piękny widok, jest cisza i spokój, bardzo rzadko pojawiają się tam ludzie, trochę częściej samochody czy dolmuş jadący do pobliskiego beach clubu, zachowanymi schodami można wejść do środką grobowców, można też usiąść na kamieniu przed grobowcami, zobaczyć wszystko dookoła i zejść na dziką plażę przy pobliskim cypelku.

A najważniejsza informacja jest taka, że Yalıkavak to miejscowość ze specyficznym mikroklimatem, który dobrze wpływa na różne dolegliwości! To miejsce śmiało potraktować można jako uzdrowisko, do tego jest tam trochę chłodniej niż w innych częściach półwyspu i wiatr Meltemi jest tam bardziej odczuwalny.

Yalıkavak na zdjęciach:

Yalıkavak

Yalıkavak

Yalıkavak

Yalıkavak

Yalıkavak

Yalıkavak

Yalıkavak

Yalıkavak

Yalıkavak

Yalıkavak

Yalıkavak

Yalıkavak

Yalıkavak

Yalıkavak

Yalıkavak

Yalıkavak

Yalıkavak

Yalıkavak

Yalıkavak

Podobał Ci się ten wpis? Będzie mi bardzo miło jeżeli podzielisz się nim z innymi lub zostawisz komentarz.
A poza tym:
  ⋅ Przeczytaj resztę wpisów z tej kategorii. Kliknij tutaj!
  ⋅ Pobierz autorski przewodnik po Bodrum, który z pewnością przyda się podczas wakacji! Chcę przewodnik!
  ⋅ Znajdź nocleg w miejscowości Bodrum. Zarezerwuj!
  ⋅ Zapisz się na newsletter, w którym będziesz otrzymywać najnowsze wpisy i inne informacje. Szczegóły tutaj!
  ⋅ Śledź fanpage bloga na Facebook’u – to tam znajdziesz bieżące informacje i zdjęcia z podróży. Klik!
  ⋅ Masz pytanie? Pisz na adres paulina@muchawsieci.com
Dziękuję za odwiedziny! I do zobaczenia!