wizy do turcji dla polaków

Wizy do Turcji dla Polaków nadal obowiązują! | PORADNIK

Rok 2014, 600-lecie polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych, 12 miesięcy wydarzeń kulturalnych, odwiedziny wysokich rangą osobistości, uściski dłoni i podziękowania, a na koniec to jedno zdanie, które wprowadziło tak dużo zamieszania:

“Przed chwilą podjęliśmy decyzję o zniesieniu obowiązku wizowego dla Polaków, polskich patriotów, którzy chcą licznie odwiedzić kraj, w którym zmarł ich wielki wieszcz Adam Mickiewicz. Każdy współczesny mieszkaniec Lechistanu (Polski) może bez żadnych obwarowań i przeszkód odwiedzać Stambuł”. – Premier Turcji Ahmet Davutoğlu

Oczywiście nikt nie był podekscytowany bardziej niż ja! Już planowałam jak wykorzystam swoje niekończące-się-dni-pobytu. Dopiero póżniej pomyślałam – zaraz, zaraz… przecież nikt niczego nie podpisał, nikt nie podał żadnej daty, czyli to wszystko się nie liczy! Jednak wszystkie nagłówki już krzyczały: “Turcja znosi wizy dla Polaków!”, “Tańsze wakacje w Turcji!” i tak teraz, po 4 miesiącach od głośnej przemowy premiera Turcji, 75% osób dalej twierdzi, że wiz już nie ma. A jeszcze gorsze jest to, że przy dyskusjach na temat wiz do Turcji dla Polaków najczęściej wypowiadają się ci, którzy nie mają pojecia o czym mówią. I tak, na forach i w różnych grupach informacje prawdziwe “przysypywane” są informacjami błędnymi, a ja dostaję dziesiątki zapytań o wizy, o ceny wiz i o procedury.

Dzisiaj, przy kolejnej próbie tłumaczenia, że wizy do Turcji nadal obowiązują, podniosło mi się ciśnienie i postanowiłam zebrać wszystko w jednym miejscu – niech świat się dowie, że jednak Stambułu bez wizy nie odwiedzimy.

Jak zdobyć wizę do Turcji?

Na początek potrzebujemy paszport. Piszę o nim, bo wiem, że niektórzy próbowali ostatnimi czasy wjechać do Turcji na dowodzie osobistym. To się nie może udać. Paszport jest obowiązkowy, a do tego musi być ważny przynajmniej 180 dni od daty wjazdu na teren Turcji. Jeżeli nie ufacie moim radom, zawsze warto zerknąć na stronę Ambasady Republiki Turcji w Warszawie, gdzie wszystko jest dokładnie opisane. Ambasada to zawsze najpewniejsze źródło informacji, o wiele bardziej zaufane niż facebookowa grupa wsparcia. If you know what I mean.

Kolejnym krokiem jest zakupienie wizy. I tutaj teoretycznie mamy dwie opcje, a w praktyce może się okazać, że opcja była tylko jedna – internetowa. Republika Turecka stworzyła bardzo sprawny system zakupu wizy online. 5 minut roboty i wiza jest gotowa. Wystarczy wejść na oficjalną stronę internetową E-wizy i wykonać wszystkie polecenia krok po kroku. Są one dokładnie opisane, więc nawet osoba robiąca to pierwszy raz spokojnie sobie poradzi. Oczywiście potrzebujemy do tego paszport oraz kartę, którą dokonamy przelewu za wizę.

Ważne jest, aby w trakcie wypełniania wniosku wizowego podać prawidłowy adres e-mail, bo to właśnie na niego przyjdzie wiadomość z prośbą o weryfikację, a już na sam koniec link do pobrania wizy.

E-wiza kosztuje 20$, nie trzeba mieć do tego konta w dolarach, odpowiednia kwota zostanie automatycznie przewalutowana przez system.

Co zrobić po zakupie wizy?

Po otrzymaniu e-maila potwierdzającego należy wydrukować wizę. Podczas kontroli należy ją pokazać wraz z paszportem. Systemy na niektórych przejściach granicznych są tak dobrze skonfigurowane, że okazywanie wydruku nie jest wymagane (patrz: kurorty) i przy skanowaniu paszportu wyświetlają się potrzebne do odprawy dane, jednak wszystko to może oczywiście zależeć od osoby, która będzie nas akurat kontrolować. Dlatego pamiętajcie, aby wizę zawsze mieć przy sobie.

Jak długo jest ważna wiza do Turcji?

Tu nic się nie zmieniło. Wiza turystyczna upoważnia do wielokrotnego przekraczania granicy Republiki Tureckiej. Na terenie kraju na można spędzić 90 dni przez pół roku, czyli w ciągu 6 miesięcy tylko 3 miesiące. Przy przekroczeniu ilości dni na pewno spotkają nas nieprzyjemności. Może to być kara pieniężna lub czasowy zakaz wjazdu do Turcji.

Czy można kupić wizę na lotnisku/granicy?

Do tej pory na przejściach granicznych można było zakupić wizę (w postaci naklejki do paszportu) przy specjalnie przeznaczonych do tego stanowiskach. W kwietniu 2014 miało to zostać całkowicie zniesione na rzecz E-wizy, jednak w dalszym ciągu jest szansa na zakup wizy na lotnisku czy granicy. Odchodzi się już od uruchamiania stanowisk do zakupu wiz, pojawia się natomiast coraz więcej samoobsługowych automatów, w których przy użyciu karty płatniczej można nabyć wizę.

Należy jednak pamiętać, że wiza kupowana w taki sposób jest droższa od tej internetowej – 30 dolarów lub 25 euro i nie bardzo się to opłaca.

Wizy do Turcji dla Polaków nadal obowiązują!

A więc:

TAK! Premier Turcji podczas wizyty w Polsce wspomniał o zniesieniu wiz dla Polaków
NIE! Premier Turcji nie określił KIEDY miałoby to nastąpić
NIE! Grzecznościowa zapowiedź zniesienia wiz NIE JEST RÓWNOZNACZNA ze zmianą prawa i jakichkolwiek przepisów wizowych

Podsumowując:

TAK! Polacy wjeżdżający do Turcji NADAL potrzebują PASZPORT
TAK! Polacy wjeżdżający z owym paszportem NADAL potrzebują WIZĘ, aby przekroczyć turecką granicę

Podobał Ci się ten wpis? Będzie mi bardzo miło jeżeli podzielisz się nim z innymi lub zostawisz komentarz.
A poza tym:
    ⋅ Przeczytaj resztę wpisów z Turcji. Kliknij tutaj!
    ⋅ Zapisz się na newsletter, w którym będziesz otrzymywać najnowsze wpisy i inne informacje. Szczegóły tutaj!
    ⋅ Śledź fanpage bloga na Facebook’u – to tam znajdziesz bieżące informacje i zdjęcia z podróży. Klik!
    ⋅ Masz pytanie? Pisz na adres paulina@muchawsieci.com
Dziękuję za odwiedziny! I do zobaczenia!