turcja-na-polskich-blogach-podrozniczych

Turcja oczami polskich blogerów podróżniczych

turcja-na-polskich-blogach-podrozniczych

Wybierasz się przypadkiem do Turcji? To super! Przed Tobą lista polskich blogerów podróżniczych, którzy mieli okazję odwiedzić ten kraj i napisali relacje ze swoich wyjazdów. Niektórzy znaleźli w Turcji drugi dom, niektórzy podróżowali na własną rękę, rowerami, autostopem lub pieszo, a inni, przyjechali aby zwyczajnie wypocząć. W podlinkowanych wpisach znajdziesz informacje o miastach, które trzeba odwiedzić, daniach, których trzeba spróbować i zabytkach, które powinieneś sfotografować oraz zobaczyć na własne oczy, są tam również poradniki i dużo ciekawostek, więc… Korzystaj i baw się dobrze!

Turcja na polskich blogach podróżniczych

O życiu w Turcji:

Tur-Tur Blog – Wszyscy o tym doskonale wiedzą, ale powtórzę i ja – jest to pierwszy i najstarszy polski blog o Turcji! Agata dotarła tam 10 lat temu, prowadzi swoje biuro podróży, pisze bloga i ma na swoim koncie książkę o Turcji (“Turcja. Półprzewodnik obyczajowy” czytałam, polecam bardzo! Do kupienia TUTAJ!). Tur-tur to zbiór wszystkich informacji o Turcji, o obyczajach i życiu codziennym w kraju Atatürka i baklawy.

Tureckie kazania – I druga Agata, koleżanka tej pierwszej, mieszkająca w Stambule, współautorka książki “Turcja. Półprzewodnik obyczajowy” oraz autorka książki “Stambuł. W oparach miejskiego absurdu” (Do kupienia TUTAJ!). Blog “(agaty) Tureckie kazania” to przede wszystkim Stambuł i niekończące się historie z nim związane.

Rodzynki Sułtańskie – Gosia na swoim blogu porusza tyle tematów, że nie sposób tego wszystkiego wymienić. Pisze o kulturze, historii, opowiada o swoich podróżach i zamieszcza poradniki, swego czasu na jej blogu regularnie pojawiały się również lekcje języka tureckiego (Gosia, wróć do tego!). Od przeprowadzki z miasta Eskişehir nadaje ze Stambułu.

Styk Kultur – Mimo tego, że Agnieszka opuściła już Turcję, jej blog jest nadal bardzo dobrym źródłem informacji o tym kraju. Przewijają się na nim tematy kulturowe, podróżnicze i obyczajowe. Dużo miejsca poświęciła miejscowości Çanakkale, gdzie miała okazję mieszkać, studiować i pracować. Oprócz bloga Agnieszka napisała książkę – “Çanakkale i północno-zachodnia Turcja. Przewodnik Globtrotera”.

Mucha w sieci – Honorowe miejsce zajmuję JA – na przemian kochająca i nienawidząca, jednak ciągle do Turcji powracająca! I tak od 4 lat, a końca tego wszystkiego nie widać… :)

O podróżach po Turcji:

Zależna w podróży – Jedne z najlepszych relacji podróżniczych z Turcji znajdziecie na blogu Agnieszki, która (ku mojej ogromnej radości!) oprócz odwiedzenia Stambułu ruszyła autostopem w głąb Anatolii. Miejsca, do których dotarła są tymi najciekawszymi w całym kraju i tymi, które w tej chwili są w rejonie bardzo mocno zagrożonym. Zazdroszczę jej bardzo, że widziała na własne oczy Diyarbakır, Hasankeyf, Mardin, Midyat, Nemrut, Ani oraz Doğubeyazıt.

Bałkany według Rudej – Ruda jeszcze o Turcji za dużo nie napisała, ale wiem z pewnego źródła, że następne pół roku zamierza poświęcić na relacjonowanie Balkan Orient Trip. Dojechała razem z Markiem (i Kianką!) do bardzo fajnych i malowniczych miejsc – była Kapadocja (i lot balonem!), Pamukkale, Bodrum, Dalyan, jezioro Tuz i wiele innych. A już teraz możecie przeczytać wpisy o tureckich kotach, podróżowaniu samochodem po Turcji, jest również coś o pamiątkach z wakacji i o tym jak Ruda weganka poradziła sobie z turecką kuchnią.

Gdziewyjechac.pl – Wędrowne Motyle – U Ani i Marcina po staremu – dużo i interesująco. Nie spędzili w Turcji dużo czasu, ale nie przeszkodziło im to w przywiezieniu przepięknych zdjęć i ciekawostek. Motyle mają to do siebie, że zawsze znajdą sposób, aby ze swoich podróży stworzyć na blogu zaskakujące zestawienia i przewodniki. Zerknijcie na post o najpękniejszych meczetach Stambułu, o weekendowym zwiedzaniu Stambułu, o historii i powstaniu Bosforu, o zwiedzaniu Stambułu z Orhanem Pamukiem oraz o zwiedzaniu Kapadocji.

Where is Juli + Sam – Ekspresowe zwiedzanie w wykonaniu Juli i Sama, którzy wykorzystali swoją przesiadkę na bliższe zapoznanie się ze Stambułem. Dużo zobaczyli, jeszcze więcej zjedli i polecieli dalej.

Nieśmigielska – Same dobre żarty i jeszcze lepsze zdjęcia. Piękniejszego Stambułu nie znajdziecie nigdzie indziej. Piękniejszego i bardziej prawdziwego, bo Ela zawsze wchodzi wszędzie tam, gdzie inni turyści się nie pojawiają i pokazuje wszystko bez kolorowania.

OOPSsidedown – Karolina i Piotrek pojechali do Stambułu, zrobili mnóstwo fantastycznych zdjęć, nakręcili świetny film i aż szkoda, że nie wybrali się dalej w głąb Turcji, bo to mógłby być najlepszy materiał w historii Internetu.

Kołem się toczy – Karol znany jest w kręgu podróżników ze swojego zamiłowania do jazdy rowerem. Zjeździł już trochę świata, w planach ma następne trasy, napisał książkę “Kołem się toczy. Przez Kaukaz i Bliski Wschód”, robi dobre zdjęcia i fajnie opisuje wszystkie swoje przygody. Na blogu napisał też trochę o Turcji. Nie miał chłopak szczęścia, bo na swojej drodze nie spotkał niestety sympatycznych mieszkańców, rozczarował go również kebab, za to dotarł nad słynące z kotów jezioro Van.

Starczewska.com – Wiola jak zaplanowała tak zrobiła – poleciała do Stambułu. A Stambuł przemierzyła śladami Orhana Pamuka. Ale zanim dotarła nad Bosfor spędziła chwilę w (pistacjowym mieście) Gaziantep, skąd również przywiozła ciekawe historie.

Podróże za jeden uśmiech – Dla Emilii i jej podróży powinno się zorganizować osobny post pochwalny, bo tyle tras autostopowych nie zrobił po Turcji chyba nikt! Przygód tyle, że nie będę próbowała tego streszczać – zajrzyjcie sami.

TropiMy Przygody – Przez Poznań, do Berlina, z lądowaniem w Stambule – na tydzień! Bartek i Koralina zwiedzili najważniejsze punkty miasta, byli na bazarze, zmokli nad Bosforem i uzależnili się od tureckiego jedzenia, czyli wszystko w normie :)

Rusz w podróż – Ewa spędziła w Stambule co prawda tylko 1,5 dnia, ale na szczęście miała wystarczającą ilość czasu, aby zapoznać się z turecką kuchnią oraz gościnnością, która znana jest przecież na całym świecie.

The Picktures – Zofia podzieliła się na blogu głównie zdjęciami z pobytów w Stambule oraz w rejonie Morza Czarnego. Miała szczęście odwiedzić również małe miejscowości, do których nie docierają turyści.

Librarian on the road – Igor vel LOTR (nie mylić z Lord of the Rings!) przedstawia produkcję: “Sen o Troi”, czyli opowieści o zamierzchłych czasach i architekturze – wszystko bibliotekarskim okiem.

Sapay Club – Członkowie Sapay Club dotarli aż do samego Kurdystanu zaliczając przy tym miasta Hatay, Urfa, Mardin i Diyarbakır, jednak oprócz dalekiego wschodu zaliczyli również typowe punkty turystyczne – Pamukkale i Efez.

Places2visit – Wyprawa Turcja 2009 odbyła się już jakiś czas temu, ale warto zobaczyć jak 6 lat temu wyglądały obowiązkowe turystyczne miejsca w kraju. Places2visit widzieli i sfotografowali Pamukkale, Kapadocję, Pergmon, Troję, Efez oraz Stambuł.

Hitch Hikers Handbook – Pierwszy raz w Turcji byli w roku 2007, kolejny w 2011 podczas przemierzania autostopem trasy Kaukaz-Turcja-Grecja. Hitch Hikers Handbook może posłużyć jako źródło wszelakich informacji o Turcji (jak w encyklopedii!), ale najciekawsze moim zdaniem są posty opisujące ich wyjazd do miasta Ani oraz Kars.

City Break – Agnieszka i jej kocie wpisy ze Stambułu bardzo mocno zapadają w pamięci. Dużo pięknych zdjęć i wszystkie obowiązkowe punkty zwiedzania.

Made My Way – Iza&Wiola przejechały autostopem przez Turcję. Opisały wszystko szczegółowo i udowodniły, że autostop w Turcji nie jest jednak taki straszny jak go malują. Na blogu po trochę o Edirne, Bölü, Safranbolu, Kastamonu, Çorum i Trabzon.

Diana Demi Marszewska – Śpiewająca podróżniczka – Diana opisała swoje TOP miejsca w Turcji, a wśród nich: Kapadocja, Pamukkale, Stambuł, Jezioro Tuz, Efez, Pergamon, Ankara i Konya.

Wolnym Krokiem – Agnieszka trafiła do miejsca, które jest idealne, aby spędzić w nim leniwe wakacje – czysta woda, piękne plaże i słońce, ale też kilka obiektów, które warto zwiedzić. Kurort Çeşme nad Morzem Egejskim.

Zapiski ze świata – Pysznym wpisem o baklavie Natalia udowodniła, że będzie fajnie, więc teraz nie pozostało nic innego jak czekać na kolejne wpisy z Turcji.

Addicted2travel – Jeden z najlepiej zgranych podróżniczych (i blogerskich!) duetów – Paulina i Michał. Odwiedzili razem już 30 krajów, na liście znalazła się również Turcja. Na blogu opisali swój ubiegłoroczny wyjazd do Stambułu i zamieścili tyle zdjęć, że w zasadzie nie trzeba się już tam wybierać. :)

O kimś zapomniałam? Dopisujcie w komentarzach :)