klątwa faraona mumia

Klątwa Faraona w Egipcie! Parada Mumii kontra seria nieszczęśliwych wypadków

Słyszeliście ostatnio sporo newsów na temat Egiptu? Nawet ja, będąc na miejscu, widzę, że wydarzeń jest więcej niż normalnie. Dzień po dniu przytrafia się coś nowego, giną ludzie, a czarna seria wypadków nie zwalnia!

Nie trzeba było długo czekać, aby w Internecie pojawiły się nagłówki o rzekomej KLĄTWIE FARAONA… Zamiast mówić o problemach z koleją, przestarzałych torach, starych składach i o tym, że zderzenia pociągów mają miejsce bardzo często. Zamiast skupić się na samowoli budowlanej i kontrolach budynków, które polegają tylko na przyjęciu opłaty. Zamiast zadbać o zabezpieczenia przeciwpożarowe w fabrykach, zakładach pracy, szkołach i na dworcach…

Samozwańczy specjaliści wyliczyli, że od kiedy przed czterema dniami (18.03.2021) ogłoszono datę Parady Mumii, czyli przewiezienia Mumii Królewskich z Muzeum Egipskiego do Muzeum Cywilizacji Egipskiej, rozpoczęła się seria egipskich tragedii.

To nic, że ja o paradzie wiedziałam półtora tygodnia wcześniej, bo naczelny egiptolog kraju Zahi Hawass ogłaszał to równie oficjalnie jak Ministerstwo Starożytności kilka dni po nim. A skoro wiedziałam ja, to wiedzieli i Egipcjanie, a jak wiedzieli oni, to Faraon też z pewnością miał cynk! Żarty żartami, ale wypadki miały miejsce wcześniej i zawsze będą się przytrafiać. A to, że media podchwyciły temat i zaczęły pisać o każdym najdrobniejszym wypadku, wcale nie oznacza, że tych wydarzeń było więcej!

Natomiast dramaturgia musi być! Polskojęzyczni przewodnicy po Egipcie zalali cały Internet swoimi wywodami i teoriami. W każdej grupie na Facebooku pojawiał się ten sam tekst, z coraz to bardziej wymyślnymi zdjęciami ukazującymi klątwę. Turyści masowo przyklaskiwali i komentowali wszystkie wpisy. SENSACJA!
– “To jest ostrzeżenie Faraonów!”
– “Nie możemy zadzierać ze zmarłymi!”
– “Mumie nie życzą sobie przenoszenia!”

I jak to w końcu jest? Zmarli ostrzegają Egipt czy zawiniły zaniedbania lub błędy ludzi?

1. Zablokowany Kanał Sueski
2. Zderzenie pociągów w Sohag. Zginęło ponad 30 osób, a około 100 zostało rannych.
3. Pożar na dworcu w Zagazig.
4. Zawalenie się 10-piętrowego budynku w Kairze. Około 20 osób zginęło.
5. Pożar w fabryce Alashir Min Ramadan.

Przeprowadziłam wywiad na Instagramie i moi obserwatorzy jednak twardo stąpają po ziemi. Nie ma żadnej klątwy, są tylko zaniedbania:

– “Egipski styl wynajdywania powodów byle tylko nie winić standardów egipskich.”
– “To ludzkie partactwo i zaniechania.”
– “Klasycznie ludzie, ale nikt nie chce wziąć winy za błędy.”
– “Zwykłe zaniedbania ludzi. No i prezydenta, który ma to w dupie.”

Czym jest Klątwa Faraona i jak się ją leczy?

Nie, to nie jest to co myślicie! KLĄTWA FARAONA i ZEMSTA FARAONA to dwie, różne rzeczy!

Klątwa Faraona wystąpi po zakłóceniu spoczynku Faraona. Zwracam uwagę, że ten spoczynek został zakłócony dawno temu podczas wykopalisk, kiedy grobowce znaleziono i otwarto.
Zemsta Faraona dopadnie Was w ramach nieumiarkowania w jedzeniu i piciu. Albo i nie. Różnie może być. Jeżeli nie przesadzicie, to i tak może Was zaatakować bakteria przyczajona w lokalnym daniu. Wtedy pomoże Wam egipski specyfik Antinal.

A z fachowego punktu widzenia KLĄTWA FARAONA jest legendą, która została zmyślona przez prasę, aby wzbudzić sensację wokół odkrycia w 1922 roku grobowca Tutanchamona. Miała się odnosić do śmierci członków wyprawy archeologicznej, którzy naruszyli spokój zmarłych, wtargnęli do grobowca mimo ostrzeżeń, złamali pieczęcie z klątwą i zostali ukarani. A prawda jest taka, że Lorn Carnarvon był chory już wcześniej i zmarł po ukąszeniu komara, część członków ekspedycji również nie cieszyła się najlepszym zdrowiem i zmarli do roku 1930, innych nieboszczyków dopisano do listy ofiar Faraona, żeby dobrze się sprzedawało, niektórzy nie mieli z Egiptem żadnego związku.

Co myślisz? Czy Egipt został zaatakowany przez Klątwę Faraona? :)