Kanlıca Sahil Güzelce Hisar

Kanlıca Sahil & Güzelce Hisar. Słoneczna niedziela po wschodniej stronie Bosforu

Końcówka maja. Jeden z bardzo ciepłych weekendów, który postanowiliśmy spędzić w “dzikiej Azji”. W dalszym ciągu jest tam mnóstwo pięknych miejsc, których nigdy nie udało mi się zobaczyć, bo właśnie ta wschodnia strona Stambułu ciągle jest dla mnie obca i jakoś nie mam chęci na podróże w tamtym kierunku. Całe szczęście czasami jestem do tego przymuszana i koniec końców, kiedy docieramy na miejsce, płaczę ze szczęścia na widok innej części miasta i nowego odcinka Bosforu.

Tym razem całą grupą zapakowaliśmy się do autobusu. Po kilkudziesięciu minutach, zlani potem, wysiedliśmy przy osiedlu bardzo drogich willi zwanych yağlı. Trzeba je było minąć, żeby dotrzeć do Bosforu. Wysokie mury i budki strażnicze ciągnęły się bardzo długo, aż w końcu dotarliśmy. Wybrzeże zastawione jest restauracjami i dziwnymi budynkami, można usiąść i zjeść słynny w tej dzielnicy jogurt. Woda tradycyjnie trochę śmierdzi, ale widok na drugi most rekompensuje ten “lekki” dyskomfort.

Z tego miejsca odpływają też motorówki, które kursują z jednej strony cieśniny na drugą. Można się wpakować na pokład i w ciągu 10 minut być w Parku Emirgan lub na Bebeku.

Kanlıca Sahil

IMG_5949

IMG_5950

IMG_5971

Wybrzeże opuściliśmy samochodami z kolegami. Zabrali nas wysoko, na wzgórze, do cholernie drogiej restauracji, z takim właśnie widokiem- jednym z lepszych jakie w tym mieście widziałam. Widok widokiem, ale ceny w restauracji wprawiły mnie w zły humor i do końca dnia nie mogłam się otrząsnąć.

Güzelce Hisar

IMG_5978

IMG_5980

IMG_5981

IMG_5991

Z Güzelce Hisar pojechaliśmy jeszcze wyżej – do wielkiego parku, w którym spędziliśmy mnóstwo czasu (w końcu trochę natury i świeżego powietrza!), żeby później dotrzeć do punktu widokowego, z którego dokładnie było widać İstinye- moją śniadaniową miejscówę (czasami w niedzielę jadam na bogato).IMG_6025

IMG_6034

IMG_6035

W najbliższym czasie nie będzie nowych zdjęć, bo muszę się uporać z zaległościami. Nie zdziwcie się więc na widok śniegów, płaszczy i łysych drzew. Chronologia wróci kiedyś do normy.