şile

Şile – zamek jak nowy i widoki jak marzenie

şile

Şile a sprawa SpongeBoba

Şile to miasto znane z drwin i kpin. Większość osób zapewne w nim nie była, ale znają je z Internetu bardzo dobrze, bo mem wyśmiewający ten wspaniały przykład renowacji zabytków obiegł już cały świat. W porcie, na szczycie skalnego wzniesienia stał niegdyś zamek. Dużo z niego nie zostało, ale był (nie wiem czy nadal jest, hehe) symbolem Şile i jego najbardziej rozpoznawalnym punktem. Ponad rok temu podjęto się renowacji zamku, a była to renowacja na miarę “Jeżusia Malusieńkiego” dopieszczonego przez hiszpańską “artystkę”. Zamek wymuskano i wypucowano tak, że nie przypomina kształtu z dawnych lat. Teraz jest lepszy! Jest SpongeBobem i wszyscy się z niego śmieją… A dochodzenie trwa, bo efekt renowacji troszeczkę zaskoczył samą Radę Ochrony Zabytków.

Şile

Şile – godzina od Stambułu

Stambuł jaki jest każdy wie albo przynajmniej słyszał w telewizji lub może sobie wyobraża. KOLOS to odpowiedno słowo. Godzinę przy dobrych wiatrach można jechać z Üsküdar (autobus 139 i 139A – rozkład jazdy tutaj), bo przykładowo dla dzielnicy Avcılar (a to już prawie Bułgaria) 3 godziny to dalej będzie za mało.

Do Şile jeździ się podziwiać zamek (hehe), zaliczyć którąś z popularnych plaż i zdradzieckie Morze Czarne, niektórzy uciekają tam od głośnego Stambułu na weekend (baza hotelowa jest, więc można), a inni (jak ja) ruszają przejść się po skałach i zjeść najlepszą na świecie rybę. Ja w Turcji jadam zazwyczaj którąś z trzech: makrela (uskumru), dorada (çipura) lub sardela (hamsi). Inne też jadam, jeżeli pan na bazarku poleci, ale tych z kolei nie potrafię już nazwać, więc fani ryb muszą wybaczyć :)

Zdjęcia z Şile są troszkę mroczne, ale pogoda nie sprzyjała i czarne chmury wisiały nad nami aż do wieczora:

şile

şile

şile

şile

şile

şile

şile

şile

şile

şile

şile

şile

şile

şile

şile

şile

şile

şile

şile

şile

şile

şile

şile

şile

şile

şile

şile

Podobał Ci się ten wpis? Będzie mi bardzo miło jeżeli podzielisz się nim z innymi lub zostawisz komentarz.
A poza tym:
  ⋅ Przeczytaj resztę wpisów ze Stambułu. Kliknij tutaj!
  ⋅ Interesuje Cię wyjazd poza Stambuł? Zajrzyj tutaj!
  ⋅ Znajdź nocleg w miejscowości Şile. Zarezerwuj!
  ⋅ Zapisz się na newsletter, w którym będziesz otrzymywać najnowsze wpisy i inne informacje. Szczegóły tutaj!
  ⋅ Śledź fanpage bloga na Facebook’u – to tam znajdziesz bieżące informacje i zdjęcia z podróży. Klik!
  ⋅ Masz pytanie? Pisz na adres paulina@muchawsieci.com
Dziękuję za odwiedziny! I do zobaczenia!