Sütlaç zaraz po baklavie jest moim ulubionym tureckim deserem. Na szczęście, w przeciwieństwie do baklavy da się go zrobić w domu i nie wymaga zbyt dużo pracy. Wystarczy zachować proporcje i cierpliwie mieszać, żeby się nie przypaliło :) Probowałam już wielu wersji, pierwszą kupiłam w tureckim bufecie- idealna konsystencja z zapieczoną skórką na wierzchu, później, po przeprowadzce musiałam zaopatrywać się w supermarketach- było znośnie, ale nie porywająco. W końcu zjadłam sütlaç w tradycyjnym tureckim domu, robiony prze turecką mamę, nie był zapieczony, ale w smaku genialny! Po miesiącu obiecywania i wymówek, z okazji moich urodzin jest i on- sütlaç mojej roboty!
Przepis znalazłam w Internecie. Podaję go w oryginalnej formie, jednak obok, w nawiasach zamieszczam komentarze odnośnie zmian, które wprowadziłam.
Mucha w kuchni #12: Sütlaç
Potrzebujemy:
1/2 szklanki ryżu (turecki specjalista stwierdził, że było go za dużo, ja też tak uważam, bo ryż wypełniał praktycznie całą miseczkę; zmniejszyć ilość ryżu lub zwiększyć ilość mleka)
1/2 szklanki cukru (nie miałam normalnego cukru, więc użyłam tego w kostkach- 88 sztuk, czyli jakieś 190g; ten sam turecki specjalista stwierdził, że mało słodkie, ale jak na moje polskie podniebienie było idealnie)
1 1/2 szklanki wody
4 1/2 szklanki mleka (użyłam w sumie 1 litr + 1 szklankę mleka)
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej (miałam problem z zakupem, więc dodałam skrobii kukurydzianej; po dodaniu 2 łyżeczek stwierdziłam, że to jednak za mało i dosypałam jeszcze 2-3 łyżeczki)
1 łyżeczka cukru wanilinowego (zdecydowanie za mało, więc wsypałam aż 3 paczki)
pistacje/inne orzechy/suszone owoce do ozdoby
1. Płuczemy dokładnie ryż i przesypujemy do garnka (najlepiej do takiego, w którym ryzyko przywarcia jest bardzo małe :)). Zalewamy wodą i gotujemy aż ryż zacznie mięknąć.
2. W trakcie gotowania powoli dolewamy mleko i dosypujemy cukier wraz z cukrem waniliowym. Ciągle dokładnie mieszamy. Bez odchodzenia od kuchenki, bo mleko tylko czeka, żeby się przypalić.
3. Gotujemy aż ryż zacznie się lekko rozpadać. Jeżeli masa robi się za gęsta wystarczy dolać mleka i gotować dalej.
4. Kiedy uznamy, że ryż jest ugotowany rozrabiamy mąkę ziemniaczaną w małej ilości mleka. Dodajemy do gotującego się mleka i dokładnie mieszamy.
5. W tym momencie sütlaç jest już praktycznie gotowy. Ja przelałam go do ośmiu miseczek, ozdobiłam pokrojonymi suszonymi brzoskwiniami, poczekałam aż wystygnie i owinięty folią schowałam do lodówki. Jednak jeżeli posiadasz piekarnik możesz ugotowany sütlaç przelać do żaroodpornych miseczek i podpiec go w piekarniku (najlepiej z opcją grillowania od góry).