Druga fala koronawirusa nie dotarła jeszcze do Egiptu. A może już dawno tu jest, ale nie wykonuje się wystarczającej liczby testów? Dzisiaj odnotowano 204 przypadki, zmarło 13 osób, codziennie pojawia się o kilka zachorowań więcej, nikt nie stosuje się do restrykcji, życie płynie po staremu.
Egipt dosyć szybko otworzył się na turystykę. Początkowo bez żadnych wymogów, jednak z biegiem czasu sytuacja nieco się zmieniła. Od lipca hotele działały według ściśle określonych zasad – należało zdobyć certyfikat upoważniający do przyjmowania turystów, zmniejszyć obłożenie i przestrzegać obostrzeń sanitarnych, zablokowano możliwość organizacji wesel i innych wydarzeń na terenie obiektu, zmieniono nieco formę wyżywienia oraz zameldowania i dostosowano się do dystansu społecznego. Zniesiono również wizy dla osób przylatujących do kurortów nadmorskich, Luksoru oraz Asuanu. Dzięki tym działaniom, od wznowienia turystyki po pierwszej fali koronawirusa, do Egiptu przyjechało około 300.000 osób różnych narodowości.
Kolejnym krokiem podjętym przez władze Egiptu była zmiana warunków wjazdowych. Co prawda wizy nadal nie obowiązywały i wiązało się to z brakiem dodatkowej opłaty w kwocie 25 USD, jednak na to miejsce wprowadzono obligatoryjny test PCR. Rząd poszedł turystom na rękę i dał im wybór- test robiony na 72h przed wylotem potwierdzony certyfikatem lub test wykonany na lotnisku w Egipcie, za który należało uiścić opłatę 30 USD. Pokrzyżowało to trochę plany wyjazdów do krainy faraonów i mimo niewielkiej różnicy w kosztach, dzienna liczba przylatujących turystów spadła z 6600 do 3000.
Mimo tego, że sytuacja na świecie nie jest dobra, to turystyka ma się w Egipcie całkiem nieźle. Nie wszystkie hotele są otwarte, nie ma co porównywać liczb do rekordów z zimy 2019/2020, ale działania rządu nie utrudniają życia pracownikom turystyki oraz samym turystom szukającym bezpiecznego miejsca do wypoczynku. Jeżeli w najbliżym czasie wybierasz się nad Nil, zanim zapoznasz się ze wszystkimi oficjalnymi restrykcjami, sprawdź dokładnie:
– paszport, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z Egipt;
– ubezpieczenie, które może być sprawdzane na lotnisku w Egipcie;
– czy biuro podróży, z którym lecisz pokrywa koszty testu PCR;
– czy twój certyfikat z wynikiem testu PCR jest w języku angielskim, ma odpowiednie pieczęcie, nie jest uszkodzony i przede wszystkim- musisz go okazać w wersji papierowej.
Najnowsze informacje dotyczące restrykcji w Egipcie [stan na dzień 4.11.2020]:
– Przedłużono zniesienie opłat wizowych dla osób przylatujących do kurotów nad Morzem Czerwonym, Luksoru i Asuanu. W tej chwili bez wizy można przyjechać do końca kwietnia 2021.
– Obowiązkowe jest noszenie maseczek w komunikacji oraz taksówkach oraz w miejscach zamkniętych. Nieprzestrzeganie zasad grozi grzywną 4000 LE (około 1000 PLN).
– W przypadku kawiarni i restauracji przeprowadzone zostaną inspekcje w celu upewnienia się, że wszystkie środki ostrożności zostały zastosowane.
– Restauracje zostaną zamknięte o godzinie 12:00 zimą, a latem czynne będą godzinę dłużej.
– Wszystkie lekarstwa i środki medyczne powinny być dostarczane do aptek i szpitali w zwiększonych ilościach.
– Większa elastyczności w kwestii godzin otwarcia sklepów i restauracji w kurortach turystycznych.
Zasady dla osób przylatujących do Egiptu (za EgyptAir):
– Wszyscy pasażerowie (w tym Egipcjanie) podróżujący do Egiptu muszą posiadać negatywny wynik testu PCR, wykonanego maksymalnie 72 godziny (przed godziną odlotu). Z wyjątkiem pasażerów podróżujących z Japonii, Chin, Tajlandii, Ameryki Północnej i Południowej, Kanady, Londynu Heathrow, Paryża i Frankfurtu – te osoby będą mogły przedstawić certyfikat z testu przeprowadzonego maksymalnie 96 godzin przed czasem lotu ze względu na długi czas podróży i tranzytu.
– Pasażerowie tranzytowi (którzy mają prawo do zakwaterowania w hotelu i nie będą przebywać na lotnisku w Kairze do kolejnego lotu) muszą posiadać negatywny wynik testu PCR. Nawet, jeśli ich kraj docelowy nie wymaga negatywnego testu PCR. Certyfikat wymagany jest, aby zameldować się w hotelu.
– Pasażerowie tranzytowi (którzy nie są uprawnieni do zakwaterowania w hotelu i będą przebywać na lotnisku w Kairze do czasu ich kolejnego lotu) nie muszą posiadać negatywnego wyniku testu PCR.
– Wszystkie dzieci poniżej 6 roku życia, niezależnie od narodowości, są zwolnione z testu PCR.
– Pasażerowie międzynarodowi, którzy podróżują bezpośrednio na lotniska Sharm el Sheikh, Taba, Hurghada lub Marsa Alam, a którzy nie przedstawili ważnego testu PCR, po przybyciu na te lotniska zostaną za opłatą poddani testowi PCR. Koszt testu na lotnisku to 30 USD. Pasażerowie poddani testowi na lotnisku będą izolowani w swoich hotelach do momentu otrzymania wyniku testu PCR. W przypadku pozytywnego wyniku PCR pasażer będzie izolował się w swoim pokoju w hotelu i będzie stosował się do zaleceń Ministerstwem Zdrowia Egiptu.
– Przedłożony certyfikat PCR zostanie zaakceptowany, jeśli spełnia następujące wymagania:
Określa godzinę i datę pobrania próbki (czyli datę, od której liczone będą 72 godziny).
Wydany jest przez akredytowane laboratorium i opatrzony pieczęcią laboratorium (nie może zawierać żadnych poprawek, skreśleń czy innych dopisków).
Określa rodzaj próbki pobranej do wymazu.
Określa, że typ testu to (RT – PCR).
Certyfikat jest akceptowany w języku arabskim lub angielskim i musi być w wersji papierowej, kopie cyfrowe nie będą akceptowane.
– Kwarantanna: Pasażerowie przybywający do Egiptu będą monitorowani przez 14 dni przez odpowiednie służby i Ministerstwo Zdrowia.
Regulacje w egipskich hotelach:
– Dopiero po spełnieniu wszystkich wymogów i otrzymaniu specjalnego certyfikatu hotele będą upoważnione do przyjmowania turystów.
– Meldowanie będzie się odbywać drogą elektroniczną lub przy użyciu jednorazowych długopisów.
– Przed wejściem do hotelu mierzona będzie temperatura, a bagaż będzie dezynfekowany zarówno przed zameldowaniem, jak i opuszczeniem hotelu.
– Pokoje będą sprzątane codziennie przy użyciu narzędzi do zapobiegania rozprzestrzenianiu się infekcji (POSI) i dokładnie dezynfekowane po wymeldowaniu.
– Hotele będą wyposażone w maszyny parowe do czyszczenia tkanin, a pościel i ręczniki prane będą w wysokiej temperaturze.
– W restauracjach stoły będą oddalone od siebie o dwa metry, a krzesła o jeden metr.
– Środki dezynfekujące będą się znajdowały na każdym stole
– Szisza (fajka wodna) jest zabroniona.
– Bufety zostaną zastąpione posiłkami serwowanymi.
– Baseny i plaże zostaną otwarte oraz objęte regularną konserwacją i dezynfekcją.
– Tereny otaczające baseny i plaże będą regularnie czyszczone.
– Leżaki będą oddalone od siebie o dwa metry, a ręczniki plażowe dostarczane będą do pokoi.
– Powierzchnie i wyposażenie siłowni będą czyszczone i dezynfekowane co godzinę.
– Sprzęt na siłowni będzie rozmieszczony w odpowiednich odległościach, a prysznic po treningu nie będzie dozwolony.
– Jacuzzi, sauny, łaźnie parowe i sesje masażu będą zawieszone do odwołania.
– Zamknięte będą kluby dla dzieci.
Wycieczki, muzea i zwiedzanie Egiptu podczas pandemii koronawirusa:
– Wszystkie działania turystyczne objęte są 50% obłożeniem.
– 50% maksymalnej pojemności dla autobusów i samochodów elektrycznych, obowiązek pozostawienia wolnego miejsca obok każdego pasażera.
– Wszyscy pasażerowie, przedstawiciele, przewodnicy i kierowcy na pokładzie są zobowiązani do noszenia maski podczas podróży oraz całej wycieczki.
– Środki odkażające lub żel do rąk muszą być dostępne dla wszystkich pasażerów, autobusy muszą być odkażone i dobrze wentylowane.
– W muzeach zdezynfekowane będą podłogi i ściany oraz powierzchnie wszystkich zabytków.
– Grupy wycieczkowe nie powinny przekraczać 25 osób.
– Przewodnicy muszą nosić maski podczas wycieczek.
– Zestawy słuchawkowe będą dezynfekowane po każdym użyciu przez turystów.
– Biura podróży muszą zapewnić maski gościom, przedstawicielom, przewodnikom i kierowcom oraz innym osobom towarzyszącym.
– Obowiązkowe zachowanie dystansu społecznego między wszystkimi gośćmi.
– Maksymalne obłożenie to 100 gości na godzinę w każdym muzeum z wyjątkiem Muzeum Egipskiego, gdzie maksymalnie przebywać może 200 gości na godzinę.
– 10-15 gości na godzinę dla dowolnych wewnętrznych grobowców lub piramid (liczba ustalana w zależności od wielkości grobowca).
Obostrzenia podczas rejsów po Nilu:
– Każdy statek wycieczkowy musi otrzymać certyfikat potwierdzający wznowienie działalności i dostosowanie do najnowszych norm bezpieczeństwa.
– Maksymalne obłożenie na pokładzie to 50% przy maksymalnej liczbie 45 kabin.
– W porcie, przed rejsem, zostanie zapewnione miejsce, w którym zostaną odkażone bagaże wszystkich klientów.
– Recepcja i wszystkie wspólne obszary będą regularnie czyszczone i odkażane.
– Procedura zameldowania odbywa się pocztą elektroniczną lub przy użyciu jednego długopisu dla każdego gościa.
– Maksymalne obłożenie kabiny to dwie osoby z maksymalnie dwójką dzieci poniżej 12 roku życia.
– Wszystkie kabiny będą codziennie czyszczone i dezynfekowane.
– We wszystkich częściach wspólnych na pokładzie będą znajdować się środki odkażające.
– Na pokładzie słonecznym między leżakami zachowana będzie odległość półtora metra.
– Klienci otrzymają ręczniki kąpielowe na tarasie w odkażonych torbach.
– Na stołach w barze będą znajdować się środki odkażające.
– Meble w częściach wypoczynkowych, takich jak bary i restauracje, będą regularnie odkażane.
– O ile to możliwe, napoje serwowane będą w kubkach jednorazowego użytku.
– Jedzenie w restauracji będzie serwowane w formie ustalonego menu lub zamkniętego bufetu (z zachowaniem bezpiecznej odległości między gośćmi).
– Restauracja zostanie w pełni zdezynfekowana przed i po posiłkach.
– Dozownik środka dezynfekującego będzie znajdował się obok wejścia do restauracji.
Więcej szczegółów odnośnie restrykcji w Egipcie podczas pandemii koronawirusa w dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Turystyki i Starożytności.